MILUJÍ KOČKY SVÉ MAJITELE?

Kočky na rozdíl od psů působí ve vztahu k lidem často rezervovaně a nezaujatě. To potvrzují miliony kočičích vtipů, avšak kočky si se svými majiteli vytvářejí blízká citová pouta. To potvrzuje letošní studie* Chiary Mariti a Jonathana Bowena z anglické výzkumné univerzity University of Lincoln zabývající se vztahem mezi kočičími majiteli a jejich kočkami.

EMOČNÍ INVESTICE

Do výzkumu se zapojilo 3994 respondentů, kteří odpovídali na otázky ohledně jejich každodenních interakcí mezi nimi a jejich kočkami. Odpovědi byly následně rozděleny podle čtyř hlavních faktorů: „emoční investice majitele do kočky“, „kočičí přijetí ostatních“, „kočičí potřeba blízkosti majitele“ a „kočičí odtažitost“. Na základě toho byly identifikovány tři hlavní skupiny vztahů.

A130190170_10215460500900419_5089997736453990380_n_mensi

Otevřený vztah

Ten je charakterizován jako vztah s lehčí emocionální investicí jak ze strany majitele, tak ze strany kočky. Kočka má obvykle volný přístup ven a dobře se chová k ostatním lidem. Uznává určitou příslušnost k majiteli, ale nemá k němu příliš blízko.

Tato skupina je jednou z nejvýše zastoupených a zřejmě právě proto jsou kočky tak často vnímány jako osamělé a nezávislé.

Příležitostný vztah

 „Vzdálená asociace“ a „příležitostný vztah“ byly charakterizovány emocionálně vzdáleným majitelem i odtažitou kočkou. I přesto, že si kočka se svým majitelem není nijak blízká, je společenská a v různé míře přijímá ostatní.

K těmto vztahům dochází často v rušnějších domácnostech. Kočky mají i zde přístup ven a zřejmě navštěvují i další domácnosti ve svém okolí.

AIMG_0028_mensi

Spoluzávislost

Vztah „spoluzávislého“ a „přátelství“ jsou naopak charakterizovány vzájemně silně emocionálně zapojeným kočičím majitelem i jeho kočkou.

V případě "spoluzávislého" vztahu se často jedná o domácnost jedné osoby a jeho kočky, která obvykle nemá volný přístup ven. Zároveň si majitel s kočkou často hraje a je v její přítomnosti, když se kočka krmí.

Zdá se, že vztah je podmíněn především interakcemi ze strany majitele. Kočka si je s majitelem velmi blízká a je nešťastná v případě jejich oddělení.

Vztah nazvaný "přátelství" je podle studie typický pro domácnosti s více kočkami. V tomto případě je kočka v přítomnosti svého majitele ráda, ale necítí potřebu jeho fyzické blízkosti.

A2IMG_0757_mensi

Výzkum tak prokázal, že i kočky mohou být na svých majitelích doslova závislé, ale stejně jako v každém sociálním vztahu vzniká i mezi kočkou a jejím majitelem vždy zcela unikátní pouto na základě jejich osobnostních rysů a investované energie majitele.

*Chiara Mariti and Jonathan Bowen: "My Cat and Me – a Study of Cat Owner Perceptions of Their Bond and Relationship" dostupné z: https://www.mdpi.com/2076-2615/11/6/1601