POHODOVÝ SILVESTR I PRO VAŠI KOČKU

Hluk ohňostrojů a petard se nejčastěji probírá v souvislosti s ochranou psů, ale jak je to s kočkami, s těmi šelmami, které se tváří vždy nad věcí, vadí i jim hlasité oslavy nového roku?

KOČKY A OHŇOSTROJE

Nadměrný hluk nedělá dobře ani nám, natož zvířatům a bohužel ani kočky nejsou výjimkou. Na rozdíl od nás zvířátka neocení ani sebekrásnější světelné kreace, které ohňostroje vytváří a naopak mohou působit jako další stresový faktor.

Kočky mají navíc citlivější sluch než psi. Z pohodlí a bezpečí domova si sice dokáží zachovat chladnou hlavu, ale to neznamená, že je blízký ohňostroj nedokáže vystresovat.  

už ji nic nezastaví

Pokud má vaše šelmička přístup ven, pro silvestrovskou noc jí ho raději odepřete. Kočky mají výraznou reakci na stresovou situaci. Když se skutečně leknou, vyběhnou a nic je nezastaví. Jejich instinkt jim radí útěk za každou cenu a zrak a sluch jdou do pozadí. Uklidnit se můžou klidně až za několik kilometrů, na místě, které je pro ně naprosto neznámé a nedokážou se vrátit.

Útulky jsou tak začátkem roku plné osamělých mazlíčků a Facebook inzerátů zoufalých majitelů.

KAŽDÁ KOČKA JE ORIGINÁL

Každý kočka je samozřejmě originál a tak je dobré si uvědomit, jak reaguje na hlasité a nečekané zvuky v každodenním životě. Jestli v ní zvuk šustícího igelitu, fénu nebo omylem upuštěné pánvičky vyvolává zvědavost, nebo ji budete muset lovit zpod postele.

Pokud vaši kočku nerozhodí ani upuštěná pánev, se Silvestrem si nejspíš nemusíte dělat žádné starosti. Pokud ji ale musíte hledat už u zvuku šustícího pytlíku, měli byste zvážit nějaká další opatření.

NĚCO NA UKLIDNĚNÍ?

Nedávejte svému mazlíčkovi za každou cenu přípravky na uklidnění. V mnoha případech bohatě postačí, když zůstanete v klidu právě vy - jeho majitel. Kočka i pes vycítí, jestli jste v pohodě, nebo vystresovaní a podle toho sami vyhodnotí situaci. Chovejte se proto maximálně normálně a mazlíčka zbytečně neutěšujte, bezdůvodně v něm tak vyvoláte dojem, že něco není v pořádku a že by měl být ve střehu.

Pokud opravdu víte, že vaše kočka na hluk reaguje sama od sebe nepřirozeně, například kvůli špatným zkušenostem, ani tehdy ji nedávejte léky, které nejsou určeny zvířatům. Kočka je mnohonásobně menší než člověk a její reakce na léky je zcela jiná. Jestli chcete kočce ulevit nějakými doplňky, poraďte se s veterinářem. Zná anamnézu vaší kočky a doporučí správné dávkování.

pexels-dids-1276553(1)

Pokud si nejste jistí, jestli bude vaše kočka potřebovat uklidňující veterinární doplňky, můžete se spolehnout na něco mírnějšího. Existuje poměrně široká nabídka alternativ, například uklidňující spreje, difuzéry, nebo ji můžete pořídit hračku plněnou šantou kočičí, kozlíkem, nebo voňavá dřívka matatabi, které dobře odvedou její pozornost od hlučného světa a promění jej na její soukromou zábavu. :)