PROČ KOČKY VLASTNĚ MILUJÍ KRABICE

Jistě dobře znáte situaci, kdy své kočičce pořídíte luxusní domeček a ona si víc oblíbí krabici, ve které byl domeček zabalený. To je situace, se kterou už tak trochu každý majitel kočky v podstatě počítá. Ale proč tomu tak vlastně je? Co je tak úžasného na krabici, co nedokáže poskytnout luxusní domeček?

KOČKY SE Vyhýbají studené podlaze

Nejprve trochu čísel. Kočky mají nejraději teploty kolem 26,5-37,5 °C, což je zhruba o 10 °C víc, než preferuje člověk. V tomto rozmezí totiž kočky nemusejí generovat další teplo, aby se zahřály, a zkrátka se takto cítí pohodlně. Pobyt v malém prostoru jim pomáhá udržovat tělesné teplo a kartonové krabice to ještě umocňují. Většina domácností udržuje teplotu kolem 24 °C, což je tedy méně než jimi preferovaná teplota. Podlaha je pro kočky potom ještě chladnější, proto se jí snaží vyhnout. Proto není divu, že jakmile se na zemi objeví karton, tak mu kočky dají přednost před chladnou podlahou.

A2IMG_20210817_172532

Malé, ale vysoké prostory dávají kočkám výhodu

Sedět v prostoru kuchyňské linky nebo dokonce na úzkých dveřích může vypadat nepohodlně a nebezpečně. Kočky však takové prostory přímo milují, protože kromě pocitu bezpečí se jim zde dostane i skvělého přehledu o jejich okolí. Kočky tak mohou pozorovat věci kolem sebe, aniž by je někdo viděl. Pokud by se do zorného pole takhle číhající kočky dostala kořist, mohla by se na ni vrhnout ve chvíli, kdy by to kořist nejméně čekala.

Na druhou stranu je tak malá šelmička v bezpečí před jinými predátory a nebo třeba jen před další kočkou v domácnosti.

V malých prostorech se uklidňují

Studie dokázaly, že malé prostory pomáhají kočkám snížit jejich hladinu stresu. Malé prostory bývají zpravidla tišší. Kočka rovněž vnímá, že má kolem sebe zábrany, takže nemusí sledovat potenciální nebezpečí kolem. Kočky z útulku se podle studie lépe přizpůsobovaly novému prostředí, když měly stísněné místo nebo krabici, kde se mohly schovat. Zatímco takovým kočkám stačily na adaptaci zhruba tři dny, kočky, které takové prostory k dispozici neměly, se přizpůsobovaly až tři týdny.

a3IMG_20210817_172227_1

jakoby je někdo objímal

Těsné prostory navíc vytvářejí kolem těla kočiček určitý tlak, který mohou vnímat podobně jako objetí. Stísněné prostory jim tak simulují kontakt, a díky tomu dochází k uvolnění endorfinů, což jim pomáhá snižovat stres a udržovat dobrou náladu.

Někdy jen chtějí nerušeně spát

Kočky mohou strávit až 18 hodin denně spaním. Aby mohli nerušeně odpočívat, hledají si klidná místa, kde je nikdo nenajde. Tímto způsobem se vyhýbají jak lidem, tak například i jiným zvířatům, protože ne vždy mají náladu na jejich pozornost.

Jsou přirozeně zvědavé

Kočky jsou již od přírody zvědavé. Někdy přímo prahnou po dobrodružství a touží poznávat nové věci a místa. Není proto divu, že dokážou najít hromadu zábavy a dobrodružství i právě v kartonových krabicích.